Ši svetainė naudoja "Google Analytics" anoniminei informacijai rinkti, pavyzdžiui, svetainės lankytojų skaičiui ir populiariausiems puslapiams.
Jei šis slapukas įjungtas, tai padeda mums tobulinti svetainę.
Pirmiausia įjunkite griežtai būtinus slapukus, kad galėtume išsaugoti jūsų nuostatas!
Lietuvos natūralūs mineraliniai vandenys “Tichė”, “Birutė”, “Vaiva” ir “Vytautas”
Tarp garsių lietuviško mineralinio vandens pavadinimų atsirado naujas – „Vaiva“. Taip pavadintas mineralinis vanduo, kurį iš maždaug 400 m gylio gręžinio Rokiškyje išgauna sostinės UAB „Lamikara“.
Mineralinio vandens gavybos ištakos siekia 1991 m. Atkūrus nepriklausomybę rajono verslininkų grupė nutarė imtis šio verslo: jie įkūrė UAB „Sartai“, išsinuomojo valstybės žemę Miškininkų gatvėje, šalia buvusios Lietuvos kooperatyvo sąjungos pastatų, ir čia įrengė vandens gręžinį. Buvo atliktos visos privalomos procedūros: suderinti planai, apsauginės zonos, atlikti vandens tyrimai, supirkta didelė dalis šiam verslui reikalingos įrangos. Rokiškyje išgaunamas mineralinis vanduo turėjo vadintis „Sartai“: tokį būsimo gaminio pavadinimą patentavo UAB „Sartai“. Tačiau ketverius metus trukę parengiamieji verslo darbai ir derybos žlugo.
Tad malonu žinoti, kad „Vaivos“ reikalai taisosi. Dabar išsiaiškinkime, ką gero savyje turi „Vaiva‘ ir kuo šis mineralinis vanduo skiriasi nuo kitų mums labiau pažįstamų lietuviškų natūralių mineralinių vandenų „Tichė“, „Birutė“ ir „Vytautas“(žr. 1 lentelę).
1 lentelė. Lietuvos mineralinių vandenų „Tichė“, „Birutė“, „Vytautas“ ir „Vaiva“ cheminės analizės rezultatai.
Vandens kokybės rodiklis, jo vienetai
Vandens kokybės rodiklio vertė
„Tichė“
„Birutė“
„Vaiva“
„Vytautas“
pH, pH vienetai
7,37
7,27
7,42
7,22
Savitasis elektros laidis (SEL), mS/cm
1,62
4,43
7,53
10,16
Permanganato skaičius,
mg O2/L
nedaryta
1,35
1,45
1,0
Bendrasis kietumas, mekv/L
17,1
16,05
55,4
47,6
Bendroji mineralizacija, g/L
1,38
2,7
5,8
7,3
Katijonai
Natris (Na+), mg/L
76
650
888
1727
Kalis (K+), mg/L
19
6
60
32
Kalcis (Ca2+), mg/L
220
186
785
552
Magnis (Mg2+), mg/L
73
81
197
240
Anijonai
Chloridai (Cl–), mg/L
46
1204
1750
3480
Sulfatai (SO42–), mg/L
834
375
1990
989
Fluoridai (F–), mg/L
0,3
?
1,0
?
Hidrokarbonatai (HCO3–), mg/L
108
243
103
300
1 lentelėje pateiktų duomenų komentaras: apie mineralinius vandenis „Tichė“, „Birutė“ ir „Vytautas“ jau buvo kalbėta anksčiau, todėl dabar apie juos nekalbėsiu.
Noriu pagirti „Vaivą“. Ir štai kodėl. Šio vandens mineralinė sudėtis principiniai skiriasi nuo „Birutės“ ir „Vytauto“ mineralinės sudėties. „Vaivoje“ yra pakankamai didelės kalio, kalcio ir magnio jonų koncentracijos ir santykinai nedidelė chloridų ir natrio jonų koncentracija. „Vaivos“ pliusu reikia laikyti ir tai, kad šiame vandenyje yra nemažai magnio sulfato (karčiosios druskos), kuri veikia liuosuojančiai. Noriu taip pat atkreipti dėmesį į tai, kad „Vaiva“ savo mineraline sudėtimi yra labai panaši į „Tichę“. Tiktai „Tichėje“ svarbiausių žmogaus organizmui mineralinių medžiagų (kalio, kalcio ir magnio jonų) yra maždaug tris kartus mažiau negu „Vaivoje“. Taigi, viena stiklinė „Vaivos“ tolygi trims stiklinėms „Tichės“. Jeigu man leistų rinktis vieną iš keturių čia aptariamų mineralinių vandenų, tai rinkčiausi „Vaivą“. Gaila tiktai, kad šis mineralinis vanduo yra nepelnytai užmirštas. Verslininkai, kur Jūs?
Skaitytojams tikriausiai bus įdomu sužinoti, kokį poveikį žmogaus organizmui daro vienos ar kitos vandenyje esančios mineralinės medžiagos (tiksliau sakant, jonai). Kadangi nesu higienistas, todėl žemiau pateikiu specialistų nuomonę, t.y. ištrauką iš VŠĮ „Lietuvos kurortologijos tyrimų centro“ 2008 m. mokslo tyrimo darbo „Mineralinio vandens naudojimo Lietuvos kurortuose sveikatinimo, profilaktikos, gydymo ir reabilitacijos tikslais standartizuotos metodinės rekomendacijos“. Štai ši ištrauka:
„Chloras reikalingas virškinimo organų veiklai – padidina skrandžio sulčių sekreciją ir rūgštingumą, skatina tulžies susidarymą ir gerina motorinę tulžies pūslės veiklą; dalyvauja organizmo vandens apykaitoje; svarbus raumenų ir nervų sistemos veikloje; junginyje su kalcio katijonais veikia priešuždegimiškai, antialergiškai, mažina kraujavimą; stiprina kaulus ir dantis; skatina inkstų išskiriamąją funkciją.
Sulfatai – stiprina tulžies pūslės ir jos latakų susitraukimus, skatina tulžies nutekėjimą į dvylikapirštę žarną; junginiai su magnio ir natrio jonais žarnyne nerezorbuojami, todėl veikia liuosuojančiai.
Bromas –veikia raminančiai, priešuždegimiškai, nuskausminančiai.
Natris –reguliuoja vandens kiekį organizme, palaiko osmosinį slėgimą, rūgščių – šarmų balansą; reguliuoja nervinių impulsų plitimą; kartu su chloro jonais palaiko skrandžio sulčių sekreciją ir skatina žarnų motoriką, svarbus kepenų funkcijai,
Kalis –reikalingas širdies impulso susidarymui ir plitimui, širdies kontrakcijai; reguliuoja vandens kiekį organizme.
Kalcis – užtikrina daugelį organizmo funkcijų: svarbus širdies raumens susitraukimo ir atsipalaidavimo procesuose; mažina kraujagyslių sienelių pralaidumą, stabdo kraujavimą; veikia priešuždegiminiai, antialergiškai, didina nespecifinį organizmo atsparumą; didina skrandžio sunkos fermentinę galią, gerina kepenų baltymų apykaitą; skatina šlapalo gamybą ir išskyrimą su šlapimu.
Magnis – dalyvauja angliavandenių ir baltymų bei energijos apykaitoje; reguliuoja sujaudinimo plitimą nervuose ir raumenyse, atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus; mažina arterinį kraujo spaudimą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, veikia raminančiai“.
Pastaba: noriu įmesti akmenuką į higienistų daržą. Reikalas tame, kad nei „chloro“, nei „bromo“ mineraliniuose vandenyse nėra. Vandenyse yra (gali būti) chloridų ir bromidų jonų. Cheminės chloro ir bromo savybės smarkiai skiriasi nuo chloridų ir bromidų jonų savybių. Lygiai taip pat mineraliniuose vandenyse nėra kalio, natrio, kalcio ir magnio, ten yra natrio, kalio, kalcio ir magnio jonai.
Susijusios žinutės
Nitratai šachtinių šulinių vandenyje ir jų šalinimas
Nitratai vandenyje – cheminės medžiagos, kurios gali patekti į vandenį iš trąšų, nuotekų ar pramoninių šaltinių. Didelis nitratų kiekis geriamajame vandenyje gali būti pavojingas sveikatai, ypač kūdikiams ir nėščioms moterims, nes gali sutrikdyti deguonies pernešimą organizme. Vandens tyrimai padeda nustatyti jų lygį. Požeminių vandenų svarbiausia problema yra pernelyg didelės geležies junginių, kartais mangano, amonio ar …
300 000 000 TONŲ.
Tiek plastiko prognozuojama surinkti gamtoje šiais metais. Didžioji dalis plastiko – plastiko buteliai, kuriuos vis dar naudoja nemažai gyventojų visame pasaulyje. Vienas iš būdų atsisakyti plastiko – naudoti vandens gertuves ir jas pildyti namuose. Jei baiminatės dėl vadens kokybės, vandens filtrai – geriausia išeitis išsklaidyti nerimą. Susisiekite su mumis ir mes padėsime išsirinkti! Mūsų …
Nitratų šalinimas iš vandens šalčio pagalba
Šį nedidelį tyrimą atlikti paskatino vienas mano internetinio puslapio lankytojas. Jis klausė, ar negalima būtų sumažinti nitratų koncentraciją vandenyje, dalį vandens paverčiant ledu. Aš jam pažadėjau tai išsiaiškinti, o pažadus reikia vykdyti. Tyrimo metodika labai paprasta: į vieno litro talpos stačiakampį skaidraus plastiko indą įpyliau apie 800 mL čiaupo vandens su žinoma nitratų koncentracija (119 …
Geriamas vanduo biurams
Geriamas vanduo biurams – tai kokybiškas, filtruotas arba išvalytas vanduo, tiekiamas darbo aplinkoje naudojant modernius vandens aparatus, kolonėles ar filtrų sistemas. Jis pasižymi švara, skoniu, patogia prieiga, sumažintu plastiko vartojimu ir prisideda prie darbuotojų sveikatos bei produktyvumo. Artėja šiltasis sezonas, kai vandens vartotojai išgeria kelis kartus daugiau, nei šaltuoju sezonu ir tai yra natūralu, kadangi …