Dažniausiai užduodami klausimai

Prieš metus nusipirkau vandens valymo filtrus. Dabar man siūlo sudaryti filtrų aptarnavimo sutartį. Ar tai būtina?

Vandens valymo filtrai priskiriami užmiesčio namo, sudėtingų inžinerinių sistemų kategorijai. Jei laiku neatliekamas vandens valymo įrangos techninis aptarnavimas, jo gedimo tikimybė ir tolimesnis vandens valymo kokybės mažėjimas smarkiai didėja.

Įrenginių darbo metu, vandenyje esantys mechaniniai užteršimai trukdo normaliam filtro darbui ir ateityje gali sukelti rimtesnių problemų. Be to, vandens kokybės sudėties sezoniniai svyravimai, spaudimo svyravimai įeinant į sistemą, filtrų nominalaus našumo viršijimas, nesavalaikis naudojamų medžiagų papildymas - taip pat veikia vandens valymo sistemos normalų eksploatavimą. Išvengti šių problemų galima tik laiku vykdant filtrų techninį aptarnavimą.

Kompanijos „AQUAFILTER" specialistų rekomendacijomis, optimaliausias laiko intervalas, tarp aptarnavimo vizitų - šeši mėnesiai. Klientus, sudariusius metines techninio aptarnavimo sutartis su mūsų kompanija, administruoja „asmeninis" vadybininkas, kuris praneša jiems apie kitą planinį aptarnavimą ir padeda spręsti visus iškilusius klausimus. Techninį aptarnavimą atliekame užsakovui patogiu laiku, bet kurią savaitės dieną, įskaitant šeštadienį ir sekmadienį.

Ar man reikalingi vandens valymo filtrai?

Vandens valymo klausimas iškyla savaime, jei vanduo, tekantis iš vandentiekio vamzdyno ar gręžinio, yra drumstas, geltonai rusvos spalvos ir turi pašalinį kvapą. Daug sudėtingiau, kai vanduo pagal visus požymius yra visiškai „normalus" – tarsi nėra priežasčių nerimauti. Tuo tarpu pasaulinė patirtis rodo, kad vandens ruošimo sąnaudos sudaro vidutiniškai 5-7 % namo vertės. Ir tai nėra atsitiktinumas. Net išoriškai geras vanduo savo sudėtyje gali turėti tokią ištirpusių ar neištirpusių priemaišų „puokštę", kad juo naudotis pasidaro nesaugu. Vienareikšmiškai spręsti apie vandens kokybę galima tik atlikus pilną vandens cheminę analizę. Problemą tiksliai išsprendžia valymo sistemos, kitaip tariant, vandens ruošimo sistemos.

Kokias užduotis gali išspręsti vandens valymo filtrų sistema?

Būtina tiksliai žinoti, kokie reikalavimai keliami vandens filtrų sistemai. Vienus sprendimus taikome, jei vanduo naudojamas tik ūkiniams ir buitiniams tikslams. Visai kitus - jei tai geriamo vandens problemos. Mūsų specialistams šią informaciją reikia žinoti tam, kad būtų tinkamai parinkta vandens kaitinimo įranga. Ypatingai atkreipiame dėmesį į vandens kietumą, tiksliau, kartais beveik visišką jo nebuvimą.
Nors vanduo yra skirtas ūkinėms ir buitinėms reikmėms tenkinti, jis vis tiek turi atitikti sanitarinius reikalavimus, keliamus geriamam vandeniui. Tokį vandenį jau galime vadinti „normaliu“, tinkamu naudoti. Jis neskatina rūdžių žymių susidarymo ir santechninės įrangos gedimų. Nieko neatsitiks net išgėrus vieną ar kitą stiklinę tokio vandens, tačiau gėrimui ir maisto ruošimui geriau naudoti aukštesniu lygiu išvalytą vandenį.

Noriu įsirengti vandens valymo filtrų sistemą. Nuo ko turėčiau pradėti?

Vienareikšmiškai – nuo nuodugnios cheminės vandens analizės. Remdamiesi šios analizės rezultatais ir atsižvelgdami į gyvenamojo būsto kriterijus, specialistai rekomenduos tinkamą sistemą. Nenustebkite, išgirdę klausimų apie čiaupų, vonių ir klozetų skaičių Jūsų name, taip pat bendrojo pobūdžio klausimų apie name gyvenančių žmonių skaičių ir jų dienotvarkę. Patikėkite, tai nėra tiesiog paprastas smalsumas. Visi šie duomenys leidžia parinkti optimaliausius sistemos sprendimus.

Nuo ko reikia valyti vandenį?

Paprastai manoma, kad pakanka vandenį išvalyti nuo smėlio, drumzlių ir pakibusių dalelių, t. y. padaryti jį skaidrų ir bespalvį, - ir darbas baigtas. Dalis mūsų klientų supranta, kad šito lyg ir nepakanka, tačiau nežino, ką dar galima padaryti, ir kaip vandenyje „pagauti“ tai, kas jame neplaukioja? Todėl kartais žmonės labai nustemba sužinoję, kad iš vandens galima pašalinti jame ištirpusias nematomas medžiagas. Štai pagrindiniai nemalonumai dėl vandens, su kuriais susiduria vartotojai:

Neištirpusių mechaninių priemaišų, smėlio, pakibusių dalelių, rūdžių, taip pat koloidinių medžiagų buvimas vandenyje. Jos paprastai sukelia greitesnį santechninės įrangos ir vamzdžių abrazyvinį susidėvėjimą, o taip pat jų užteršimą.

Ištirpusi geležis ir manganas. Toks vanduo iš pradžių būna skaidrus, tačiau nusistovėjęs arba kaitinamas įgauna gelsvai rusvą atspalvį, todėl ant santechninės įrangos atsiranda rūdžių žymės. Dėl padidėjusio geležies kiekio, vanduo taip pat įgauna būdingą „geležies“ prieskonį.

Vandens kietumas, kurį lemia vandenyje ištirpusių kalcio ir magnio druskų kiekis. Dėl padidėjusio jų kiekio ant vonios, kriauklės ir t.t. paviršiaus gali atsirasti nuosėdų ir balsvų žymių. Kalcio ir magnio druskos, kitaip dar vadinamos kietumo druskomis, yra visiems gerai žinomų, kalkių nuosėdų atsiradimo priežastis.

Nemalonus vandens prieskonis, kvapas, atspalvis. Šiems trims parametrams, kurie paprastai vadinami organoleptiniais rodikliais, įtakos gali turėti vandenyje esančios organinės medžiagos, likutinis chloras, sieros vandenilis.

Bakterinė tarša. Ją sukelia įvairūs vandenyje esantys mikrobai arba bakterijos. Kai kurie iš jų gali sudaryti tiesioginę grėsmę žmogaus sveikatai ir gyvybei. Net iš pirmo žvilgsnio nepavojingos bakterijos, savo gyvybinės veiklos proceso metu, išskiria organines medžiagas, kurios ne tik veikia organoleptinius vandens rodiklius, bet ir dalyvaudamos cheminėse reakcijose (pvz.: su chloru), gali sudaryti nuodingus ar kancerogeninius junginius.

Pateiktas sąrašas neapčiuopia visų problemų įvairovės, tačiau jis supažindina Jus su pagrindinėmis vandens problemomis, kurias patiria vartotojai. Tikimybė susidurti su vandenyje esančiais sunkiaisiais metalais, nitratais, pesticidais, radionuklidais ir pan. yra gana maža, tačiau jos atmesti taip pat nevertėtų.
Šiuo metu yra daugybė įrenginių, leidžiančių apdoroti praktiškai bet kokios kokybės vandenį iki tokio lygio, kuris atitiktų pačias griežčiausias higienos normas. Įvairių rūšių įrenginiai skiriasi ir pagal veikimo principą, ir pagal konstrukciją. Labiausiai paplitę yra mechaniniai, cheminiai, absorbciniai ir membraniniai valymo metodai.

Kaip taisyklingai imti vandenį jo sudėties analizei atlikti?

Cheminei analizei atlikti reikia 1-2 litrų vandens. Vandeniui įpilti galima naudoti plastikinius butelius. Tačiau reikia atsiminti viena – butelis turi būti nuo geriamojo vandens, o ne nuo gėrimų, kurių sudėtyje yra cukraus ar aromatinių medžiagų. Prieš pilant vandenį į butelį reikia atsukti čiaupą ir leisti vandeniui nubėgti 10-15 min. - po to, šiuo vandeniu reikia išskalauti paruoštą butelį ir nestipria srove pripildyti iki pat kaklelio, su „perpylimu". Reikia pasistengti išvengti oro kamščio susidarymo po butelio kamšteliu. Po to indą su vandeniu reikia įdėti į nepermatomą maišą ar kuo nors apvynioti. Tai daroma, siekiant išvengti saulės poveikio vandeniui. Atlikus šiuos veiksmus, vandenį atiduodame į specialią laboratoriją. Pageidautina neuždelsti, kadangi kuo greičiau vanduo pateks į specialistų rankas, tuo tikslesni bus analizės rezultatai. Jei to nepavyks padaryti artimiausiomis valandomis, indą su vandeniu reikia padėti į vėsią vietą. Paprastai, siekiant gauti pilną informaciją apie vandens sudėtį, vanduo analizuojamas pagal 15-20 rodiklių. Ekspress analizės pagal 3-4 rodiklius, kurias atlieka kai kurios kompanijos, negali pilnai ištirti vandens sudėties ir jomis negalima remtis projektuojant vandens valymo schemas.

Kaip taisyklingai parinkti filtrus?

Norint atsakyti į šį klausimą, reikia žinoti tris pagrindinius dalykus:

Pradinio vandens, patenkančio į Jūsų namą, kokybė. Čia padės pilnavertė vandens analizė, atlikta specializuotoje laboratorijoje ar kompanijoje, kuri profesionaliai užsiima vandens valymo sistemų parinkimu ir įrengimu užmiesčio namuose.

Specialistai atsižvelgs į visus reikalingus įrangos parinkimo rodiklius ir įvertins Jūsų vandenį dėl tinkamumo naudoti buitiniams tikslams ar gėrimui. Be to, tikrų savo srities ekspertų kompanijoje, po įrangos įsigijimo, Jums bus grąžinti pinigai, išleisti analizei, o po sistemos paleidimo -nemokamai pateikti išvalyto vandens analizės rezultatai.

Vartojimui reikalingas vandens kiekis ar sistemos našumas. Šiuo atveju reikia suprasti, kad, siekiant parinkti įrangą, yra svarbios ne tiek vandens sąnaudos per parą, kiek vandens valymo sistemos galimybės jo maksimalaus ėmimo momentu. Todėl, kad vandens naudojimas vyksta netolygiai. Paprastai daugiausia vandens sunaudojama rytais ir vakarais ir šis kiekis priklauso nuo gyvenančių name žmonių skaičiaus bei vandens ėmimo taškų (čiaupų ir pan.)

Būtent su šiais maksimaliais išbandymais filtrai turi susidoroti. Priešingu atveju, dalis vandens tiesiog nespės išsivalyti ir nebus tinkamas naudojimui. Įdomu tai, kad reikalavimai, keliami techniniam vandeniui, kuris naudojamas vandens kaitinimo ir sanitarinei - techninei įrangai, gali būti griežtesni, nei reikalavimai, keliami geriamam vandeniui.

Vandens ruošimo sistemos pritaikymo ypatumus lemia vandens šaltinio tipas (gręžinys, kaimo vandentiekis ir pan.), patalpos charakteristika (plotas, drėgnumas ir pan.) ir žmonių buvimo periodiškumas (sezoninis, pastovus).

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus Jums gali pateikti specialistai, profesionaliai užsiimantys vandens valymu.

Kokias klaidas galima padaryti projektuojant vandens valymo sistemą užmiesčio namui?

Kartais į mūsų patyrusius specialistus kreipiasi žmonės, įsigiję vandens valymo sistemas nespecializuotoje organizacijoje: pvz. filtrus rekomendavo ir sumontavo namo vamzdyną įrengę santechnikai. Tačiau gyventojai nepatenkinti filtrų darbo kokybe. Dažniausiai tokios situacijos iškyla dėl įrangos parinkimo klaidų projektavimo etape. Klaidos gali būti tokios:

Vandens valymo sistemos parinkimas, neatsižvelgiant į pradinio vandens cheminę sudėtį;

Vandens cheminės sudėties analizė buvo atlikta pagal sutrumpintą schemą – nebuvo tikrinami kai kurie rodikliai, reikalingi kvalifikuotam įrangos parinkimui;

Neprofesionali cheminės vandens sudėties analizė, kuri pateikia netikslius tyrimo rezultatus – tokius darbus atlieka mažai patirties turinčios ar prastai šį darbą išmanančių kompanijų, siūlančių vandens valymo paslaugas darbuotojai;

Neteisingas reikiamo vandens valymo sistemos našumo apskaičiavimas, dėl kurio maksimaliai, periodiškai naudojant vandenį prasiskverbia teršalai.

Netaisyklingas vandens valymo sistemos parinkimas gali sukelti esančios vandens tiekimo atšakos (kanalizacijos) darbo sutrikimus. Jei į aeracinę valymo sistemą ar septinį rezervuarą, po filtrų regeneracijos plovimo pateks vanduo, kuriame yra kalio permanganato tirpalo ar kitų oksidatorių, žus mikroorganizmai, kurių dėka vykdomas nutekamųjų vandenų valymo biologinis procesas. Tuo atveju, kai septinio rezervuaro talpa numatyta tam tikram nuotėkų skaičiui, „perteklinis" plovimo vandens kiekis (virš apskaičiuoto) gali sukelti nuotėkų išstūmimą iš valymo įrenginio, tolesnių valymo pakopų (jei tokios yra) uždumblėjimą ar nuotėkos puvimą, o vėliau – nemalonaus kvapo atsiradimą.

Kokie reikalavimai keliami patalpoms, kuriose įrengiama vandens valymo įranga?

Iš pirmo žvilgsnio įrangos montavimo reikalavimai patalpoms yra minimalūs, tačiau praktikoje dažnai iškyla situacijos, kai atsiradusios problemos su patalpa, sprendžiamos montavimo eigoje. Pradėkime nuo būtinų reikalavimų:

Oro temperatūra patalpoje turi būti virš 5ºC;

Į patalpą turi būti atvestas elektros maitinimas (220V);

Patalpoje turi būti įvadas į vandenį;

Patalpoje turi būti kanalizacijos išvadas;

Įrengimo plotas svyruoja nuo 0,5 iki 2,0 m2.

Be šių reikalavimų, reikia atsižvelgti į sekančias detales:

Kanalizacijos tipas ir dydis;

Elektros tiekimo sutrikimai (jei tokių pasitaiko);

Namo vandens tiekimo sistemos spaudimas.

Tai tikrai nėra visi klausimai, kuriuos kompanijos specialistai aptaria su mūsų klientais. Kartais reikia iš anksto patikslinti net durų angų, laiptų, o ypač laiptų aikštelių, liukų (jei tai yra pusrūsis) išmatavimus. Esame susidūrę su situacijomis, kai įsigyta įranga netelpa į montavimo patalpą. Siekiant išvengti galimų problemų, geriau iš anksto susisiekti su mūsų specialistais ir numatyti laiką Jūsų patalpų apžiūrai.

Mums siūlo įsirengti papildomą geriamojo vandens filtrą po kriaukle. Ar jį naudojant, vanduo nebus „negyvas"?

Jeigu Jūsų užmiesčio name įrengta vandens ruošimo sistema, kuri gerai susidoroja su savo darbu, o ištekantis vanduo atitinka geriamuosius rodiklius - tokį vandenį galima naudoti kiek techniniams, tiek gėrimo poreikiams. Tačiau, virtuvės papildomo valymo sistemos įrengimo tikslingumas, gali būti lemiamas sekančių veiksnių. Arteziniame ir šulinio vandenyje, kartu su kitais teršalais, galima pastebėti fluoridus ir nitratus, kurių pagrindinė vandens valymo įranga filtracijos metu nepašalina. Čia galima pritaikyti tik įrenginius, veikiančius atbulinio osmoso principu. Tokie įrenginiai visiškai ar dalinai iš vandens šalina druskas. Vanduo po valymo buitinėje sistemoje nėra „negyvas", o tik dalinai „nudruskintas“ ir idealiai tinka gėrimams ar maistui gaminti. Pagrindinį mineralų ir mikroelementų kiekį žmogus gauna iš maisto produktų, o ne iš vandens. Todėl papildomo geriamojo vandens filtro įrengimas po kriaukle yra logiškas ir prasmingas, o gero kavos ar arbatos skonio gurmanams – tiesiog būtinas.

Ar užmiesčio name reikalinga autonominė vandens valymo sistema?

Vandens valymo klausimas iškyla savaime, jei vanduo, tekantis iš vandentiekio vamzdyno ar gręžinio, yra drumstas, geltonai rusvos spalvos ir turi pašalinį kvapą. Daug sudėtingiau, kai vanduo pagal visus požymius yra visiškai „normalus" – tarsi nėra priežasčių nerimauti. Net išoriškai geras vanduo gali savo sudėtyje turėti ištirpusių ir neištirpusių priemaišų mišinį, todėl naudotis juo yra nesaugu.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 80 % susirgimų planetoje yra susiję su nekokybišku geriamu vandeniu.

Nedaugelis žino, kad:

vandenyje esantis smėlis, molis, mineralų dalelės sukelia buitinių prietaisų ir santechninės įrangos gedimus, mažina vandens spaudimą vandentiekio vamzdyne.

Ilgalaikis vandens su padidėjusiu geležies kiekiu vartojimas, sukelia kepenų ligas, padidina infarktų riziką, neigiamai veikia organizmo reprodukcinę sistemą. Dėl oksidacijos procesų ir geležies bakterijų gyvybinės veiklos vandentiekio vamzdynas gali visiškai „užaugti" per kelis mėnesius.

Pastovus padidinto kietumo vandens vartojimas yra druskų kaupimosi organizme priežastis, galiausiai sukeliantis sąnarių ligas (artritus, poliartritus), akmenų susidarymą inkstuose, tulžies ir šlapimo pūslėje. Dėl padidėjusio vandens kietumo vandentiekio sistemoje ir ant santechninės įrangos intensyviai kaupiasi nuosėdos, o tai trukdo normaliam buitinių prietaisų darbui.

Be cheminių teršalų vandenyje, yra ir biologiniai, sukeliantys skirtingas žmogaus ligas.

Vienareikšmiškai spręsti apie vandens kokybę galima tik atlikus pilną vandens cheminę analizę. Problemą puikiai išsprendžia vandens ruošimo sistemos.